Як обрати виконавця?

Здобувши перемогу в суді, позивач розраховує на добровільне виконання рішення суду відповідачем у добровільному порядку. Однак, що робити, якщо відповідач не виконує його?

kak-poluchit-ispolnitelnyj-listПерш за все, в суді необхідно отримати виконавчий документ, з яким звернутися до виконавця.

За Законом України «Про виконавче провадження», що діяв до 05.10.2016, позивач мав звернутися до органу державної виконавчої служби (ДВС) за місцезнаходженням відповідача (або його майна чи за місцем отримання ним доходів).

Реформою системи виконання запроваджується нова інституція – приватне виконання.

Наразі, реформа не завершена, тому поки приватних виконавців немає. З’являться перші приватні виконавці навесні 2017 року. Але визначитись до кого звертатися – до органів ДВС чи до приватного виконавця, варто вже зараз, оскільки якщо Ваше рішення може виконуватись і приватним виконавцем, то, можливо, варто зачекати їх появи.

Отже, перше питання, яке має значення аби визначити до кого звертатись – категорія рішення.

Існують категорії рішень, які можуть виконувати ТІЛЬКИ органи ДВС, а саме:%d0%b4%d0%b5%d1%80%d0%b6%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b0_%d0%b2%d0%b8%d0%ba%d0%be%d0%bd%d0%b0%d0%b2%d1%87%d0%b0_%d1%81%d0%bb%d1%83%d0%b6%d0%b1%d0%b0_%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d0%b8

1) рішення про відібрання і передання дитини, встановлення побачення з нею або усунення перешкод у побаченні з дитиною;

2) рішення, за якими боржником є держава, державні органи, Національний банк України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юридичні особи, частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25 відсотків, та/або які фінансуються виключно за кошти державного або місцевого бюджету;

3) рішення, за якими боржником є юридична особа, примусова реалізація майна якої заборонена відповідно до закону;

4) рішення, за якими стягувачами є держава, державні органи;

5) рішення адміністративних судів та рішень Європейського суду з прав людини;

6) рішення, які передбачають вчинення дій щодо майна державної чи комунальної власності;

7) рішення про виселення та вселення фізичних осіб;

8) рішення, за якими боржниками є діти або фізичні особи, які визнані недієздатними чи цивільна дієздатність яких обмежена;

9) рішення про конфіскацію майна;

10) рішення, виконання яких віднесено цим Законом безпосередньо до повноважень інших органів, які не є органами примусового виконання;

11) в інших випадках, передбачених цим Законом та Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів”.

Тобто, рішення про стягнення грошових коштів, сторонами за яким є фізичні особи, приватні та комунальні підприємства можуть виконуватись приватними виконавцями.

Якщо рішення підлягає виконанню винятково органами ДВС:

Необхідно визначити до якого саме відділу необхідно подати заяву про відкриття виконавчого провадження, оскільки виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Тобто, якщо Вам відома тільки адреса відповідача, що вказана у виконавчому документі, то подавати документи необхідно до того відділу ДВС, компетенція якого поширюється на відповідний район області, місто або район у місті. Якщо, до прикладу, Вам відомо що відповідач володіє майном за рахунок якого можна виконати судове рішення і таке майно знаходиться в іншому районі, на який поширюється компетенція іншого відділу, Ви маєте право самостійно обирати до якого з відділів звертатися.

Але, варто зауважити на тому, що якщо сума зобов’язання становить від шести до двадцяти мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті, то такі рішення виконуються не районними відділами ДВС, а відділ примусового виконання управління ДВС Головного територіального управління юстиції відповідної області. І тут, знов таки, якщо є підстави здійснювати виконання в різних областях, право вибору між ними належить Вам.

Якщо ж сума зобов’язання становить двадцять та більше мільйонів гривень або еквівалентну суму в іноземній валюті, то виконання таких сум підвідомче відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (м. Київ, вул. Січових Стрільців, 73).

Якщо рішення, яке Вам необхідно виконати у примусовому порядку не належить до однієї з перелічених вище категорій, то Ви маєте ще більший вибір. Ви так само як і раніше, можете звернутися до відділу ДВС (за звичними правилами) або обрати приватного виконавця.

portfelПриватні виконавці, на відміну від відділів ДВС, не мають розмежування на райони. Ви можете звернутися до будь-якого приватного виконавця в межах виконавчого округу (області або по місту Києву). Якщо відповідач, припустимо, володіє майном на території іншої області, то Ви отримуєте право звернутися до будь-якого приватного виконавця в одній з цих областей.

Чим приватний виконавець може бути кращий за державного?

У разі якщо державний виконавець виявить необхідність продовжувати виконавчі дії десь поза своїм районом, він завершить виконавче провадження та відправить Ваш виконавчий документ до того відділу де має продовжуватись виконання для повторного відкриття виконавчого провадження. Приватний виконавець має право вчиняти виконавчі дії на території всієї країни самостійно нікуди не пересилаючи Ваш документ.

Якщо Ви визначились, що хочете подати виконавчий документ саме до приватного виконавця, то доведеться дещо зачекати коли вони з’являться, але будьте уважні – не пропустіть строк пред’явлення виконавчого документу до виконання.

Після появи перший приватних виконавців, Ви зможете подивитися усю необхідну інформацію про них у спеціальному реєстрі на сайті Міністерства юстиції України або на інформаційному стенді в найближчому суді (але тільки про приватних виконавців саме цього виконавчого округу). Тобто, для подачі виконавчого документу до іншої області, доведеться все ж скористатися реєстром Мін’юсту.

Не залежно від того чи до відділу ДВС чи до приватного виконавця Ви вирішили звертатись, Вам однаково треба буде до заяви про відкриття виконавчого провадження долучити сам виконавчий документ (оригінал або дублікат, але не копію) та квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2% від суми стягнення (але не більше 10 мінімальних зарплат, що від початку 2017 становитиме 32000 гривень). Однак, законодавством передбачені певні винятки, коли Ви звільняєтесь від сплати авансового внеску, зокрема, якщо виконанню підлягають рішення про:

стягнення заробітної плати, поновлення на роботі та за іншими вимогами, що випливають із трудових правовідносин;

обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;

відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;

стягнення аліментів;

відшкодування майнової та/або моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, інваліди війни, інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.

1451130206_denЄдина відмінність це те, що за якісне виконання своєї роботи приватним виконавцем Ви можете заплатити йому за роботу, так звану «додаткову винагороду»). Скільки складає ця винагорода та в який строк вона має бути сплачена – це вирішуєте Ви з приватним виконавцем особисто. На відповідачеві це жодним чином не позначається. Цю плату за послуги приватного виконавця Вам ніхто не має повертати, на відміну від авансового внеску, який повертається Вам якщо вдалося його стягнути.

З моменту відкриття виконавчого провадження сторони набувають нового статусу. Тепер вони називаються не позивач та відповідач, а стягувач і боржник.

Навіть попри те, що судове рішення винесене на Вашу користь, слід пам’ятати, що стягувач теж має певні обов’язки, який повинен сумлінно виконувати. Зокрема, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов’язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження. За невиконання вимог Закону, до відповідальності притягається будь-яка сторона, незалежно чи то боржник чи стягувач.

scales-of-justice-in-courtroom-1024x680Пост Скриптум. Не варто очікувати, що приватний виконавець буде вдаватися до якихось насильницьких дій у відношенні до Вашого боржника. Тому що в разі допущення порушень зі свого боку, приватний виконавець ризикує взагалі втратити право займатися такою діяльністю. Імовірно, він дотримуватиметься вимог Закону ще ретельніше за державного виконавця, однак застосовуватиме усю його жорсткість та діятиме значно оперативніше.