Реформа виконавчої служби є невід’ємною частиною судової реформи, – Сергій Шкляр

Реформа виконавчої служби є невід’ємною частиною судової реформи, – Сергій Шкляр

46266Зміни, які нині запроваджуються Міністерством юстиції у сфері примусового виконання судових та інших рішень, є невід’ємною частиною судової реформи.

Про це повідомив заступник Міністра юстиції Сергій Шкляр в ході конференції на тему «Місце приватного виконавця у системі виконання судових рішень», проведеної у Харкові Міністерством юстиції та Центром комерційного права. На заході Сергій Шкляр обговорив з представниками правничої спільноти та громадськістю порядок доступу до професії приватного виконавця, контроль за його діяльністю, вимоги до приватних виконавців, взаємовідносини приватного виконавця та стягувача, приватного виконавця та боржника та ряд інших важливих аспектів роботи приватних виконавців.

«Незадовільний стань виконання судових рішень є основною причиною реформи. Більше того, реформа виконавчої служби є невід’ємною частиною судової реформи, яку Президент України визначив як пріоритетну для країни», – зазначив заступник Міністра юстиції.

На його переконання, ретельне вивчення іноземного досвіду дає підстави стверджувати, що приватні виконавці є дієвим та ефективним механізмом для повного та своєчасного виконання
рішень. Запровадження цього інституту дасть можливість створити умови для конкуренції і запровадити ефективний механізм мотивації праці державних та приватних виконавців, розвантажити державну виконавчу службу, збільшити надходження до бюджету, створити нові робочі місця та забезпечити реальне виконання рішень у розумні строки.

«Ми очікуємо від реформи позитивних змін. Я не розглядаю питання повороту назад або того, що реформа може не відбутися», – наголосив Сергій Шкляр. Він також поінформував присутніх, що Міністерство юстиції вже затвердило порядок доступу до професії приватного виконавця. Він включає в себе навчання, стажування, складання іспиту та отримання посвідчення приватного виконавця.

«Міністерство юстиції за законом забезпечує освітою охочих стати приватними виконавцями. Тому для навчання було обрано Інститут права і післядипломної освіти Міністерства юстиції України. Незабаром на сайті Мін’юсту з’явиться оголошення про навчання, де буде прописано, як і куди подавати заявки.
Усе відбуватиметься відкрито і прозоро. На першому етапі одночасно навчатимуться 3 групи по 70 осіб, тобто 210 людей в місяць. Зараз із залученням експертів розробляються питання для іспиту. Переконаний, що перші групи розпочнуть навчання найпізніше на початку січня», – заявив заступник Міністра юстиції.

Директор Центру комерційного права Валентина Данішевська у свою чергу підкреслила, що контроль за діяльністю приватних виконавців буде таким, як і контроль за діяльністю державних виконавців. Окрім судового контролю, з метою попередження генерування правопорушень, за приватними виконавцями буде вестися відомчий контроль Міністерством юстиції, яке вже розробило порядок перевірок приватних виконавців. Мін’юст також здійснюватиме функцію дисциплінарного контролю, доки не буде створена Асоціація приватних виконавців.

За словами міжнародного експерта з виконавчого провадження Хатії Шелії, у Грузії інститут приватного виконавця почали вводити ще у 2008 році. Державний орган не справлявся з кількістю виконавчих проваджень, тому було прийняте рішення про запровадження інституту приватних виконавців.

«Цей крок став дуже ефективним, у приватних виконавців одразу з’явилися клієнти, вони почали добре заробляти. Суттєво зросла кількість виконаних рішень», – зазначила Хатія Шелія.

На думку експерта з питань виконавчого провадження Олексія Воронька, професія приватного виконавця є дуже потрібною і буде ефективною в Україні. Запровадження інституту приватних виконавців принесе багато користі стягувачам і не нашкодить боржникам.

«Серед позитивних рис професії – конкуренція, яка
призведе до підвищення якості примусового виконання. Також приватні виконавці будуть мотивованими і дбатимуть про свою репутацію», – підкреслив він.

Начальник Головного територіального управління юстиції у Сумській області Ірина Свистун зазначила: вивчивши досвід багатьох країн, можна із впевненістю сказати, що ніде немає такого демократичного ставлення до боржника, як в Україні.

«Зараз законодавство України змінене так, що боржники будуть зацікавлені сплачувати відповідні боргові зобов’язання до того, як документ надійде до державного чи приватного виконавця. Також створений реєстр боржників стимулюватиме їх дбати про своє ім’я та репутацію», – додала вона.

Джерело: https://minjust.gov.ua/ua/news/48779

Про автора

Інформаційна служба administrator

Напишіть відгук